Ez nem egy könnyed, pár színes képes bejegyzés lesz, úgyhogy ha érdekel a téma hozz egy kávét és úgy olvass tovább!
Ígértem, hogy jövök egy olyan bejegyzés sorozattal, amely a lakásban lévő tárolási megoldásokról szól. Az első fejezet ruhásszekrényekről szól.
Most, hogy itt a tavasz, a téli ruhák eltünnek és a szellősebbek előkerülnek érdemes kicsit rendet tenni a szekrényekben, hogy a reggeli öltözködés mostantól ne fulladjon hisztériás rohamba.
A rendbe tételhez szeretnék egy kis útmutatót adni az alábbiakban.
A sok éves lakás viziteim tapasztalata alapján egy átlag magyar háztartásnak a legfőbb baja a tárolás, rendszerezés, ezen belül is a ruhatárolás megoldása.
Az is kiderült, hogy kb 2 méternyi falszakasz van egy helyiségben, de a hálószobákban leginkább, ahová szekrény fér.
A szekrényben nem csak ruhát tárolnak, hanem sokszor ágyneműt, törülközőt is. Az ágy alatti tárolókban - már ha van egyáltalán - akkor sokszor kacatot. Szeretnének komódot, de az már nem fér el, vagy más funkció, például az éjjeli szekrényke/lerakó kárára beteszik az ágy mellé.
A mindjárt látható szekrénymegoldások erősen leegyszerűsítettek, próbáltam elsőre tipikus élethelyzeteknek megoldást mutatni - pároknak, akik közösen használnak egy szekrényt, a kisgyerekeseknek, a divatmániákusoknak és az olyan anyukáknak, akik ki vannak akadva a rendetlennek tűnő fiaik megoldásain.
A klasszikus ruhásszekrény
(Házas) pár közös szekrénnyel. Bal oldal az egyiknek, a jobb oldal a másiknak. Mindenkinek 1-1 méter.
Javaslom a rudas, több vállfás megoldást, a blúzok, blézerek, ingek, zakók nehezen tárolhatók hajtogatva és az átláthatóságot is segíti. A nadrágoknak pedig a nadrágtartót. A belső kiegészítők jó ha kihúzhatóak, így a reggeli választás még gyorsabb lesz.
Megoldás divatőrülteknek
A divat iránti hódolat minimum két méternyi katonás rendet kíván sok rúddal és vállfával. A féltve örzött darabok tovább maradnak használhatóak, ha lógnak és persze ha jön valaki, aki szintén ért a témához és belenéz a szekrénybe rögtön látja, hogy aha!, neki van "olyanja" és megeszi az irígység.
A megoldás fiúkra is érvényes, nyilván a piktogrammokat helyettesítsék be a férfi megfelelőkkel.
A nem annyira divatérzékeny fiúk ruhásszekrénye
Ez igazából nem is egy szekrény, hanem három és kell még hozzá sok akasztó és egy szennyes láda.
Van az a csoport, aki nem hajtogat: csak ledob, vagy a radiátor tekerőjére akasztja a pólót, vagy gombóccá gyűrve behajintja a szemmagasságban lévő polcra stb. Nekik (és a szüleiknek) az akasztós megoldást javaslom. Pólók, pulcsik, farmerek szépen egymás mellett lóghatnak a falra szerelt akasztókon. A ritkán használt ruhadarabok pedig mehetnek polcra.
Ruhásszekrény babának
Egy kisbaba érkezésekor sok minden kerül a háztartásba, millió gyerekruha, babaápolási kiegészítő, játék, ami csak később kell, babakocsi alkatrész, ezért ezeket a szekerényeket bizonyosan nem csupán ruha tárolásra használják. Érdemes beruházni egy rendes szekrénybe (nem komódba, vagy polcokba), főleg olyanba, amelynek változtatható a belseje, hogy a gyerek növekedését a szekrény belső is követni tudja anélkül, hogy sokat kéne rákölteni. Ami a szélességet illeti, szerintem 1 m elég.
Kisgyerekek ruhásszekrénye
Itt az előző megoldást vettem alapul, csak a belsőt rendeztem át és pluszba került be egy kihúzhatós cipőtároló, de ez az egyetlen kiegészítő, amit meg kell venni.
Egy gyerekre terveztem ezt a megoldást, de ha ügyes kiegészítőket használunk, például vákum zsákot a paplanhuzatok és az ajándékozásra váró ruhák tárolására, akkor két gyereknél elég, ha nem akkor ehhez hozzá teszünk még egy fél méteres szekrényt és akkor viszont biztos.
A fenti megoldások ízelítők a variációk végtelen tárházából. Azt javaslom, hogy mielőtt szekrényvásárlásra adnátok fejeteket, üljetek le kicsit és gondoljatok végig pár dolgot:
- Mennyi ruhád, ruhátok van?
- Mi van többségben? A blúzok vagy a pólók?
- Mennyi cipőd van?
- Mennyi az alkalmi és mennyi a hétköznapi?
- Csizmád hány pár van?
- Szoktad-e a téli nyári ruháidat cserélni a szekrényben vagy mindíg minden benn van?
- Kell- e az összes ruhadarab?
- Kell-e annyi törlülköző és lepedő?
- Van-e egyéb tárolási lehetőség? Ágy alatt, előszobában, beépített szekrényben stb?
Helykihasználás és praktikum szempontjából az alábbiakra szeretném még a figyelmedet felhívni:
- Használd ki maximálisan a falfelületeket! A magasabb szekrény mindíg jobb!
- Használj ajtót! A nyitott megoldás vagy a textillel eltakarom megoldás a porosodás miatt nem praktikus.
- Ha a szekrényed és az ágyad között nincs min. 60 cm távolság, használj tolóajtót!
- A szekrénybelsők közül válassz olyat, amik kihúzhatósak.
- A belső kiegészítőkön ne sprórolj, minden egyes forint megtérül a praktikus kialakítással és a könnyű használhatósággal!
- Ha asztalossal készítetsz egyedi gardróbot, akkor kérd flexibilis kialakításúra a vázat, hogy a kiegészítőket Te magad is tudd variálni, ha a szükségleteid változnak.
- A komód funkciót tedd bele a szekrénybe belső fiókok kialakításával.
- A ritkán használt cipőket tartsd dobozban kitömve. Egy pár = egy doboz.
Az átláthatóság szempontjából pedig ezeket javaslom:
- A ruháidat rendezd színek szerint.
- Használj minél több vállfát.
- A vállfák legyenek egyformák, inkább vegyél egyszerre többet és jó minőségűt. Se a ruhád, se az idegrendszered, de még az esztétikai érzéked sem fogja bánni.
- A baba és gyerekruhák tárolásához is használj gyerekvállfát. Könnyebben leveszed arról egy kézzel a ruhát, miközben a kisded üvölt a másik kezedben.
- Az alsóneműnek nem elég, ha fiókba teszik, ezen belül is érdemes belső elválasztókat használni.
- Lehetőleg ne tegyél több ruhadarabot egy vállfára.
- A pulóvereket viszont érdemes hajtogatni, mert megnyúlhatnak a vállfán lógva.
Ha segítségre, tanácsra van szükségetek itt vagy a facebookon megtaláltok.
Legközelebb az ágy alatti tárolásról írok.